Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Muhammed Bozdağ

Muhammed Bozdağ, Yazılar, Röportajlar, Duyurular, Açıklamalar, Haftanın Konusu...

Tokat Gazetesi'nin Röportajı

21-Temmıuz-2006
Tokat Gazetesinden Umutcan Umut Bozdağ'la kişisel gelişim uzerine konuştu. "Bizi güzelleştiren ve yücelten değerleri temsil etmeliyiz. Yazarlar toplumların aynalarıdır. Toplumlar yazarlarını yetiştirirler ve sonra da yazarlar geri dönüp toplumlarını etkilerler."
Umutcan Umut, Tokat Gazetesi 15.04.2004
Umutcan Umut: sızı kısısel gelısım kıtapları yazmaya ıten etkenler nelerdı bugune kadar kac kıtap yazdınız ve kac baskı yaptı baska ne gıbı kıtaplar yazacaksınız
Kişisel gelişim yaşama biçiminiz haline geldiğinde, tüm davranışlarınızdan yansımaya başlıyor. Bilirsiniz; içinizde dolu olan neyse, dışınıza o akacaktır. Birbirini takip eden küçük çaplı seminerlerimiz, konferanslarımız ve radyo konuşmalarımız derin deneyimlere dönüştü. Artık bir noktada ruhunuzu coşturan değerlerin insanlara da ulaşmasını istemeye ve bunun yollarını aramaya başlıyorsunuz. Böyle bir arayış içerisinde kendi başarı serüvenimi gördüm ve bu deneyimleri Düşün ve Başar isimli ilk kitaba aktardım. Bu kitabı Nesil Yayınlarından çıkan Ruhsal Zeka ve onu da İstemenin Esrarı kitapları takip etti. Ruhsal Zeka üç yılda 49 baskı yaptı ve diğer kitaplar da onu izliyor. Üç kitapla 150 bin satış rakamına ulaşmak gerçekten sıra dışı bir durum. Şu anda kader ve yeni bir kozmoloji üzerinde çalışıyorum. Ardından gelişim ve başarı odaklı kitap projelerine odaklanmayı planlıyorum.
Umutcan Umut: muhterem hocam, bugun oss hazırlanan genclker rehberlıı kısısel gelısımı onemsemıyor neden acaba kısısel gelısımı onemsemeyenler unıversıte tamamlayınca ıs bulamayınca da sıstemı suclamaktalar kısısel gelısımıne onem veren daha kolay ıs bulmaz mı
Hayat hepimiz için bir gelişim ve başarı yolculuğu… İster kişisel gelişim kitaplarından isterseniz de hayatın kendisinden faydalanın, bir şekilde gelişmek durumundasınız. Çağımız bilgi ve yetenek çağı… Günümüzün çok rekabetçi ve gelişmeci dünyasında, bilgi, deneyim ve yetenek anlamında kendisini eğitip geliştirme çırpınışı sergilemeyenlerin durumu üzücü… Böyle kişilerin hatırı sayılır başarılara imza atabileceklerini düşünmek hayal olur. Gençlerimize mutlaka gelişim kitaplarını okuyun demiyorum. Belki eksiden kitaplar bu isimle paketlenmiyordu; ama insanlar hayattan gelişim dersleri alabiliyorlardı. Tarih her çağa damgasını vuran başarılı insanları yetiştiriyordu. Ancak çağımız hiç olmadığı kadar bilgiyi ve yeteneği ön plana çıkarmıştır. Artık herkes torpilin, akrabalığın, atadan dededen kalma unsurların belirlediği başarı dünyasından uzaklaşmaya hazırlansın. Geleceğimiz daha rekabetçi ve daha eşitlikçi olacaktır.
Umutcan Umut:   kısısel gelısımı onemseyenle onemsemeyen ınsan arasında fark nedır sızce
Sorumluluk duyan bir insansanız… Varlığınızı ve çevrenizi seviyorsanız. Hayatın bütün güzelliklerini ve sırlarını keşfetmek arzusunu ruhunuzda hissediyorsanız. Çevrenizdeki acıları görebiliyor ve dindirmeyi de istiyorsanız, kendi gelişiminizi mutlaka önemsersiniz. Çünkü gelişim demek,   daha iyi ilişkiler ve daha sağlıklı bir kavrayış demek. Daha etkin ve üretken çalışmak demek. Çevrede daha belirgin izler bırakmak demek. Kim vicdanını dinlese, bu üstün değerleri istediğini görecektir. Yeteneklerinin gelişimini önemsemeyen insan bence vicdanının feryatlarına ve arzularına kulak tıkayandır. O şu anın zevkinde boğulup kendisini geleceğin acılarına terk etmeye hazırlanan insandır.
Umutcan Umut: kısısel gelısm kaynakları motıvasyon kaynakları genelde yabancı kaynaklı kısısel gelısımın turkıyede yeterınce gelısmemıs olmasının sebebı ne
Belki bu eserlerin “kişisel gelişim” adıyla paketlenişi yeni ve yabancı kaynaklı… Ama içerdiği pek çok yetenek, aslında her toplum gibi bizim toplumumuzun da tarihsel geçmişinde vardır.
Çok eski çağlarda gücün kaynağı silah ve fiziksel kuvvetti… Sanayi devrimiyle birlikte gücün kaynağı para oldu. Ama içinde yaşadığımız bilgi çağında artık fiziksel kuvvetin de paranın da pabucu dama atıldı. Artık bilgiyi üreten ve yönetenler çok güçlendiler. Dünyanın en zengin adamı Bill Gates’in serveti bilgiye dayanıyor. Amerika’yı bu kadar güçlü yapan bilgiye hakim olmasıdır. Bilgiye dayalı eserlerle veya yazılımlarla bir gecede trilyoner olanların sayısı hızla artıyor. Gerçi başarı demek para ve zenginlik demek değildir elbette; ama artık onun yolu da insan niteliğinden geçiyor. Dünyanın en güçlü toplumları beyin göçü alan veya beyin güçlerini koruyan toplumlardır. Ben gençlerimizin bu yüksek olguya her geçen gün daha fazla ağırlık verdiklerini düşünüyorum. Belki bir tereddüt varsa o da kişisel gelişime zaman zaman bize yabancı olan bir felsefenin ve inanç sisteminin yamanmasındandır diye düşünüyorum.
Umutcan Umut: oss adayı kıssel gelısımı motıvasyonu ve tecrubeden yararlanmayı onemsedıgı zaman ne kazanır sızce
Heyecan kazanır, çalışma azmi ve arzusu kazanır. Çalışma enerjisi ve zorluklara karşı direnme gücü artar. Kaderi suçlamaktan vazgeçer ve üzerine düşeni yapar. Her yanda harıl harıl çalışan ve çalışmaktan da zevk alan gençler görmeye başlarsınız. Böyle bir gencin üniversiteyi kazanması birinci derecede önemli değildir. O öyle bir sınavı kazanmıştır ki artık onun hayatının her noktasından başarılar fışkıracaktır. Ancak buradaki birinci tehlike insanın bu başarı yolunda sabrı terk etmesi ve hırsa kapılıp hemen sonuç istemesidir. Bir fidan ekmişseniz, acele etmeyin, onun çiçek açacağı zaman gelecektir.
Umutcan Umut: turkıyedekı kıssel gelıısm kıtaplarına ılgıyı nasıl buluyorsunuz kıtaplarınızın defalarca basılmasının ana sebebı sızce ne turkıyedekı genclerın kısısel gelısım bılgılerına ac oldugu olarak yoırumlayabılırız mı bunu
Kişisel gelişime ilgi elbette büyük; ama bizim kitaplara gösterilen ilginin bence başka boyutları var. Okumaktan zevk aldığınız, sıra dışı duygular yaşamanıza yol açan bir kitap bulursanız, okumayı sevmeyen birisi de olsanız mutlaka okumak istersiniz. Bizim kitaplarımız çok şükür sadece satılmıyor; alanlar defalarca okuduklarını ve uygulama çabasına giriştiklerini yazıyorlar. Kitaplarımızın bu kadar yaygınlaşmasının birinci sebebi bence okuyucuların bu kitapları başkalarına da okutmayı görev bilmeleridir. Bu çok heyecan verici bir durum. Hepimiz de vicdanımızı dinlesek, başarılı ve coşkulu bir hayatı arzulayan çığlıklar duymayacak mıyız?
Umutcan Umut: hocam bız gençlere tecrubelerımızı kısısel gelısımı anlatmak ıstıyporuz ama gencler bıze gelecek yerde bızden kacmaktalar ve okullar rejberlıgı onemsememekte bunun sebebı nedır genlere nasıl faydalı olabalırız
Şöyle diyeyim: Eğer bir yerde bulunmak sizi mutlu ederse orada bulunmak istersiniz. Öyleyse ya gelişimin mutluluk kaynağı olduğunu iyi anlatamıyoruz ya da uzak duran insanlar bunu anlamalarına yetecek ölçüde konuya zaman ayırmamayı tercih ediyorlar. Sonuçta bu hayatta hepimiz özgür iradelerimizle kendi geleceklerimizin haritasını çizeceğiz. Özgür olmasak tektip robotlar gibi olmaz mıydık? Her birey bir şeyi tercih edecek veya etmeyecek ve ona göre bir insan halinde tarih sayfalarında yerini alacak. İnsanlara iyilik yapmak istiyorsak, onlara öğüt vermek yerine onlara örnek olmayı önemsemeliyiz. Çünkü bizim kalbimize işleyen en iyi öğütler yaşayanların hayatlarında gördüklerimizdir. İnsanlara daha faydalı olmak isteyen kişi daha içten olsun. Savunduğu fikri tüm hücrelerinde hissetsin ve yaşasın. O zaman tarihin akışının değişmesine bile yol açabilir.
Umutcan Umut: tokata geldınız mı bazı cocukluk arkadaslarınızın tokatta gorevlı oldugunu bılıyoruz tokatın kısısel gelısım acısından gelısmesı ıcın tokatlı yazarlara neler dusuyor sızce bıze genıs anlatır mısınız
Evrendeki her şey güzeldir ve sevimlidir; ama insan bir başka güzeldir. İnsan, ruhundaki güzellikleri yaşadığında, öylesine güzelleşiyor ki ona hayran kalıyorsunuz. Ama bir de ahlakıyla çirkinleştiğinde en vahşi yaratıktan daha aşağılık hale bile düşebiliyor.
Bizi güzelleştiren ve yücelten değerleri temsil etmeliyiz. Yazarlar toplumların aynalarıdır. Toplumlar yazarlarını yetiştirirler ve sonra da yazarlar geri dönüp toplumlarını etkilerler. Tokat, insanlarıyla ve doğasıyla muhteşem bir şehir. Ben Tokat’a bir kez geldim ve çok içten duygular yaşadım. Bu şehrin gençlerine çok büyük görevler düşüyor. Yapılacak dünyalar kadar iş var. Beklerseniz kimse gelip size öğretmez veya yolunu göstermez. Arayacaksınız; kimse öğretmiyorsa keşfedeceksiniz; rüyalarınızda göreceksiniz.
Tokat’ın tüm düşünen fikir sahibi büyükleri dikkatleri çalışmaya, başarıya çekmeliler. Gençler birer genç ve temiz kalpler olarak gözlerini açtıklarında bir yığın tuzağın içerisinde doğmuş buluyorlar kendilerini… Şu andaki eğlencelere saplandıklarında gelecek çağlara başarı taşıyamayacaklar. Bir arının bir damla bal için nasıl ölümüne uçtuğuna bakın. Bir karıncanın temiz bir yeryüzü için nasıl ölümüne koştuğuna dikkat edin. Hayvanların insanlar için inleye inleye çalıştığı yeryüzünde, şu insanlara yan gelip yatmak yakışır mı?
Umutcan Umut: sızın kıtaplarınızı daha cok hangı kesım okuyor ve neden acaba bu tur kıtapların gelecekte nasıl talep gorecegınızı umuyorsunuz
Görebildiğim kadarıyla kitaplarımız en çok gençlere ulaşmış… Lise ve üniversite çağındaki gençler çoğunluğu oluşturuyor: Bana ulaşan binlerce mektup üzerinde yaptığım analize dayanarak hemen her yaştan ve meslekten okuyucum olduğunu söyleyebilirim. Ben konulara ideolojik yaklaşmıyorum; ama başarının temelinde değerlerimin odağındaki islamın yerini çok önemli görüyorum.
11 kışisel gelısıme onem vermek ısteyen tokatlılara bızım aracılıgımızla baska neler soyleyeceksınız
Şunu söyleyeceğim: Uykumuzdan uyanalım. Günlerimizin çoğunda gereksiz ve değersiz sorunlarla oyalanıyoruz. Canımızı sıkan, kavgalarımıza yol açan konuların çoğu beş para etmez. Üstelik hayat hızla geçiyor ve dünyaya bir daha gelmeyeceğiz. Herkese bir fırsat, bir defa verilmiştir: Eğer Yaratıcının varlığını ve sonsuzluğu biliyorsanız, size verilen bu muhteşem olma fırsatını ayaklarınız altında ezmezsiniz. İhmalkar ve duyarsız insanlar, her an ölüp her şeyi öylece bırakabileceklerine baksalar, ne büyük bir fırsatı boş boş oturarak harcadıklarını göreceklerdir. Her şeyin özü burada. Birbirimizi ve insanlığı seviyorsak, evreni ve yaratıcısını seviyorsak, bu konularda birbirimizi uyarmalıyız. Uyarmaya utanıyorsak, gizliden gizliye birbirimiz için dua etmeli, iyilik dilemeliyiz. Bu içtenliğe sahip olduğuna inandığım Tokat ilimizi ve bu şehrin şerefli insanlarını selamlıyorum.
Yetenek.com

Köşe Yazarları