Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Toplum: Siyaset, Gelecek

Toplumsal, siyasi sorunlar ve gelecek öngörülerine ilişkin yazılar...

İslam´ın emrettiği deney!

28-Ocak-2009
CERN´deki büyük patlama deneyi dinen caiz mi? Müslüman ilim adamları ne dedi? İşte...

 Evrenin varoluşunu araştıran Big-Bang, ilahiyat profesörlerinden tam destek aldı. Diğer dinlerin aksine İslam'ın bu deneyi emrettiği açıklandı.

 

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nin (CERN) İsviçre-Fransa sınırındaki laboratuarında yapılan "Big Bang" (evreni ortaya çıkartan büyük patlama) deneyinin heyecanı Türkiye'yi de sardı. Bu heyecanla birlikte hem dini açıdan deneyin mahzuru olup olmadığı hem de depremlerin bu deneyle ilgisi olup olmadığı tartışılmaya başlandı. Başta Vatikan olmak üzere dini otoriteler bu deneye büyük tepkiyle yaklaşırken Diyanet İşleri Başkanlığı şimdilik sessiz kaldı... İlahiyat profesörleri ise deneyin İslami açıdan hiçbir mahzurunun bulunmadığı konusunda hemfikir oldu.

Komplo teorileri gündemde

 

CERN'de parça hızlandırıcıların çalışmaya başlamasının ardından yaşanan büyük depremler dünyayı şaşırtırken, uzmanları da birbirine düşürdü. Araştırmacı Turhan Taşçı, "Bu deneyin asıl zararları 3-4 ay sonra ortaya çıkacak. Ocak'tan sonra daha tehlikeli depremler bekliyorum" dedi. Gazi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Süleyman Pampal ise "Deneye dayalı bir deprem olsa önce laboratuarların bulunduğu bölgede olurdu" açıklamasını yaptı.

İlim de ibadettir

 

Prof. Dr. Beyza Bilgin (İlk kadın vaiz): Allah, Kur'an'da sık sık söylüyor, 'Yeryüzünde gezin, Allah'ın nasıl yaratmaya başladığını görün' diye. Başlangıçtaki Müslümanlar ilmi de ibadet gibi kabul ettiler, bütçe ayırdılar. Antik çağın yarım bıraktığı bilgileri İslamiyet tamamladı ama bugün yeniden 'keşifler' onlara geçti. Deneyleri onlar yapıyor.

Bu deney dinin emri

 

Prof. Dr. Saim Yeprem (Eski Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi): Kur'an tabiatın nasıl var olduğunu, nasıl yaratıldığını araştırmamızı emrediyor zaten. Ama bu emrin uygulanmasını ele alacak olursak bu dine aykırı değil, dinin emri olur. 'Dağlar nasıl dikilmiş, yer nasıl düzeltilmiş, gök nasıl yükseltilmiş, bunlara bakmaz mısınız, araştırmaz mısınız, canlılar nasıl yaratılmış bu konuyu incelemez misiniz?' anlamında ayetler var. 'Big Bang' bir teori. Bu deney, teorinin ne ölçüde geçerli olduğunun tespiti için yapılıyor. Kuran'daki bu emrin açıklanması gibi de düşünülebilir bu.

Tesadüfe bağlamak akla ziyan

 

Prof. Dr. Hayrettin Karaman (İlahiyat Profesörü): Allah, Kur'an'da varlıkları nasıl yarattığını, birçok ayette anlatıyor ve bizim de bu yaratılış üzerinde düşünmemizi istiyor. Evrenin nasıl var olduğu ve yapısı konusunda bilim yöntemlerini kullanarak düşünmek ve araştırmada bulunmak, İslam'ın istediği bir şey. İnanmayanlar tüm olan bitenin tesadüf olduğuna inanır. Herhangi bir patlama sonucunda güzel bir yağlıboya tablonun ya da müzik eserinin ortaya çıktığına inanmak akla ziyan...
 

Takvim

Yetenek.com

Köşe Yazarları