Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Toplum: Siyaset, Gelecek

Toplumsal, siyasi sorunlar ve gelecek öngörülerine ilişkin yazılar...

Küresel delilik

9-Temmıuz-2007
Etkileri özellikle bu sene hissedilmeye başlanan ve her sene hızlanarak artacak olan “Küresel Isınma “ ya bir tiyatro oyunu seyreder gibi bakan” Küresel Deli”lerin galiba akılları başlarına hiç gelmeyecek!...

  Av. Sefa Safi

 “KÜRESEL DELİLİK

 İklimbilimciler bundan yıllar önce bir tesbit yaptılar. Tesbitleri,  bilimsel veriler ışığındaki incelemelerden çıkan sonuçlara dayanıyordu. Bu ne kehanet ne de faldı. Tesbitin ismini “Küresel lsınma” koydular. Yıllardır sıkca duydugumuz bu tabiri şu şekilde izah edebiliriz:

“Eğer dünyadaki endüstriyel veya evsel fosil enerji (Petrol, Kömür vs.) atıklarından atmosfere salınan karbon dioksit, metan gibi gazların salınımı bu hızla devam ederse, filitrasyon sistemleri ve ekolojik enerji kaynakları çok daha etkin hale getirilmez ise, atmosferi her gün biraz daha kaplayan bu zehirli gazlardan dolayı, Güneş’in fazla ısıtıcı etkisini geri yansıtma özelliği bulunan atmosfer bu özelliğini kaybedecek ve bunun sonucunda dünya üzerinde bir sera etkisi oluşacak;  dünya ısısı normalin çok üzerine çıkacaktır.

Bunun sonucunda, dünyanın bazı bölgelerinde kuraklıklar, bazı bölgelerinde seller meydana gelecektir. Ancak en önemli ve can acıtan sonucu fazla ısınmadan dolayı kuzey ve güney kutuplarındaki buzulların erimelerinin hızlanması ve deniz sularına karışan bu buzul sularının, denizlerin yarattığı olumlu iklimsel etkileri ortadan kaldırmalarıdır. Örneğin, Atlas okyanusunun her iki yarısında bulunan Kuzey Amerika ve Kuzey Avrupa’ya nispi iklimsel sıcaklık ve yumusama götüren “Gulf Stream” akıntılarının rotaları ve etkileri kutuplardan eriyen suların etkisiyle bozulacaktır. Bu nedenle Kuzey Amerika (Kuzey doğu ABD ve doğu Kanada) ve Kuzey Avrupa (İskandinav ülkeleri, İngiltere İrlanda vs.) ülkelerinde dondurucu kış etkileri görülecek, buzul çağı oralarda yeniden başlayacaktır. Çünkü “Gulf Stream” sıcak ekvator sularını alarak, kuzeye taşımakta, bu da kuzey yarımkürede, güneşi çok az görmesıne rağmen daha ılıman iklimsel bir etki yaratmaktadır.

Ayrıca kutuplardan eriyen suların denizlerin 7-8 metre yükselmesine yol açacağı bu küresel tusunami ile birlikte, bazı ülkeler (Hollanda gibi) ya tamamen sular altında kalacak ya da küçülecektir. İnsanlar sahillerden iç kesimlere göçmek zorunda kalacaktır. Ancak en önemli göç dalgası (ki uzmanlar bunun 1 Milyar insanın göçü oldacağını söylemekteler) yukarıda anlattığımız sebeplerle buzul çağına dönüş yapacak Kuzey ülkelerinde yaşayan insanların daha güneydeki ülkelere göçüdür.

Uzmanlar bunun dünya tarihinde çok önceleri yaşanmış “Kavimler Göçü” ne benziyeceği konusunda hemfikirler.

Bu fakir bunları moral bozmak veya felaket haberciliği yapmak için yazmadı. Zaten son yıllarda söylemeyen, yazmayan bir tek duyarlı insan kalmadı ama yetkililer ne yapıyor?

Küresel Isınma” ya karşı yapılabileceklerin görüşüldüğü ve birtakım etkili uygulama planlarının yapıldığı 1997 tarihli “Kyoto Protokolü” ne bir çok ülke imza atmasına rağmen atık gazların yaklaşık %30’undan sorumlu olan ABD bu protokolü imzalamadı. Başka gerekçeler göstermeye çalışsa da, ülkesindeki filtrasyon sistemlerinin kurulması ve rehabilitasyonu için 400 Milyar doları harcamayı istememesi ve bu nedenle protokolü imzalamaması dünya genelinde küresel ısınmayla yapılacak etkin bir savaşı engellemekte.

Bu protokolü imzalamayan az sayıdaki ülke arasında Türkiye de var.

Çevre bakanı bu sorulara sürekli kaçamak cevaplar verip ,topu taca atmakta.Çünkü uzun vadeli planlar ve kararlar devlet adamları tarafından alınabilmekte. Günü kurtarmaya çalışan polıtıkacılarla bu isler hiçbir zaman yapılamamakta...Ancak tabiki iş bu kadar basit değil.Yakın geleceğimize, çocuklarımıza bırakmakta olduğumuz bu kötü mirasın altında ABD gibi malesef Türkiye’nin de imzası olacak ...

Etkileri özellikle bu sene hissedilmeye başlanan ve her sene hızlanarak artacak olan “Küresel Isınma “ ya bir tiyatro oyunu seyreder gibi bakan” Küresel Deli”lerin galiba akılları başlarına hiç gelmeyecek!...

Yetenek.com

Köşe Yazarları