Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Bilgelik Kitapları

En değerli tarafınız ruhani yönünüzdür. Dr. Muhammed Bozdağ'ın kaleminin özgün, ilginç, şaşırtıcı, ruhani, duygusal ve sürükleyici üslubunu keşfedin: Yüzlerce baskıya ve yüz binlerce okuyucuya kavuşan kitaplar... Düşün ve Başar, Ruhsal Zekâ, İstemenin Esrarı, Yeni Sonsuzluk Yolculuğu ve Yeni Sevgi Zekâsı...

Yeni Şafakta yayınlanan roportai

3-Haziran-2007
Sevgi Zekası üzerine: Toplum kitaplarda bilgi değil, pozitif duygu arıyor

Toplum kitaplarda bilgi değil, pozitif duygu arıyor

Matematiksel zeka, duygusal zeka, pratik zeka derken kişisel gelişim uzmanı Muhammed Bozdağ sayesinde Sevgi Zekası'yla da tanıştık. Toplumun kitaplarda pozitif duygular aradığını söyleyen Bozdağ: “Rahatlamak için kitapları sürekli yanımda taşıyorum” diyenler var”

Kişisel gelişim kitapları, raflarda yerini aldığı günden bu yana yok satıyor. Uzmanların her ay bir kitap yayınladığı bir ortamda, bu alanda söz sahibi isimlerden biri olan Muhammed Bozdağ, iki yıllık çalışmasının ürünü olan Sevgi Zekası isimli kitabıyla dikkat çekiyor. Yakamoz yayınlarından çıkan kitabı hakkında konuştuğumuz Bozdağ, Sevgi Zekası'nda “Lastik ayakkabı giyindiğimiz, kağnılarla yaşadığımız yıllarda çok daha mutluyduk. Her taraf ev, araba, cep telefonu ve televizyon. Peki nedir bu gerilim böyle?” sorusuna cevap vermeye çalıştığını söylüyor.

 
Her yetenek gibi sevgi de geliştirilebilir

Düşün ve Başar, Ruhsal Zeka, İstemenin Esrarı gibi kitaplarıyla tanınan Muhammed Bozdağ, insanın Sevgi Zekası'na neden ihtiyacı olduğunu ise şu sözlerle anlatıyor: “Her yetenek gibi duygular da, sevgi de geliştirilebilir bir yetenektir. Ya sevgiyle yoğrulan bir ortamın parçası olarak, ortamı taklit etmek suretiyle sevgi dolacaksınız, ya da kendi liderliğinizi ele geçirip sevginizi besleyeceksiniz. Hadi şunu, bunu seveyim diyerek sevemezsiniz. Çıkarsız sevgi olabilir, ama gerekçesiz sevgi olamaz. Sevgi Zekası, sevgi gerekçelerini okuyabilme becerisini geliştirmemize bağlıdır. Mesela şiir sanatından anlamayan şiir okumayı sevmez.”

Küresel kültürün ilk saldırdığı ve tahrip ettiği değerin sevgi olduğunu fark ettiği için bu kitabı kaleme aldığını vurgulayan Bozdağ, “Kendinden, ailesinden, milletinden, doğadan ve yaratıcısından nefret eden insan dünyada cehennemi yaşar ve bunları sevemeyen de mutsuzdur. Sevgi Zekası'yla bu temel değerin yeniden dirilmesine katkı sağlayabileceğimize inanıyorum.” diyor.

Daha çok başarı ve motivasyon odaklı eserleriyle tanınan Bozdağ, Sevgi Zekası'yla başarı arasında da şöyle ilişki kuruyor: “Başarılı insan dediğinizde zihinde zengin, ünlü veya makam sahibi kişilikler canlanabiliyor. Servetin ve makamın üzerindeki mutsuz insan başarılı mıdır? Yırtıcı ortamda erdemli kalmaya direndiği için belki, sessizlikte kalmış mutlu ve coşkulu insan başarısız mıdır? Popüler kültürün bize satmaya çalıştığı aşırı maddeci, zevkçi, bencil ve kibirli bir kişiliğin sonu kökten mutsuzluktur. Böyle bir sonuca ben başarı diyemiyorum. Başarı felsefemiz toplumun tümünü kuşatabilmeli ve her durum ve statüdeki insana huzur getirebilmelidir. Bunun tek yolu, hayatın faniliği gerçeğine oturtulan sevgi yaşantısıdır.”

Kitabınızı 10 kez okudum diye yazanlar var

lk kitapları 100'ün üzerinde baskıya ulaşan Bozdağ, bu duruma ilişkin de şunları söylüyor: “Kitaplarımı özellikle gençler yoğun biçimde okuyor. Filan kitabınızı on kez okudum diye yazanlar var. Rahatlamak için sürekli yanımda taşıyorum diye yazanlar oluyor. Demek ki sunulan bilgiden çok, yaşatılan pozitif duygu etkili oluyor.”

http://www.yenisafak.com/pazar/?q=1&c=29&i=46358&Toplum/kitaplarda/bilgi/de%C4%9Fil/pozitif/duygu/ar%C4%B1yor

Yetenek.com

Köşe Yazarları