Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Toplum: Siyaset, Gelecek

Toplumsal, siyasi sorunlar ve gelecek öngörülerine ilişkin yazılar...

Rededdilen Miras... Sosyolojik Tahlil..

4-Ocak-2007
Ne kadar da güzel söylemiş Orhan Veli: "Neler yapmadık bu vatan icin, kimimiz öldük, kimimiz nutuk söyledik!"

REDDEDİLEN MİRAS

 av.  Sefa Safı

           Tarih boyunca dünyada kaç İmparatorluk hüküm sürmüş? Bir elin parmaklari kadar ; Roma İmparatorluğu,Hun İmparatorluğu, Pers İmparatorluğu,  Moğol İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu, İngiltere (Birleşık Krallık), Sovyetler Birliği ve en nihayet Amerika.

           Peki dünya coğrafyasında kac millet yer almıs veya halen yer almakta? Belkisi yok, binlerce... Ama sadece bir kaçı dünyada birden çok kıtada imparatorluklar kurarak hüküm sürmüş. Roma imparatorluğundan sonra en uzun ömürlü olan imparatorluğu kurmak 600 yıl yaşatmak 3 kıtada hüküm sürmek ise bize nasip olmuş.

           Bunlardan sonuncusu olan ABD büyükbaş hayvan çobanlarından   bile kahramanlar  yaratarak ortak bir tarih bilinci oluşturmaya çalışırken biz ne yapıyoruz? Tarihte üç beş milletten birine nasip olmuş koskoca bir mirası elimizin tersiyle itiyoruz. Tarıhine sahip çıkmaya çalışanlara faşist ve gerici yaftası yapıştırıp, atalarını reddedenlere ilerici diyoruz. Osmanlı' nın kültür ve medeniyet mirasını reddetmek medenilik ve çağdaşlık oluyor!..

           Halbuki osmanlı 600 yıl sadece savaşlarla iktidar olmadı. Değisik kıtalarda kültürü ve medeniyetiyle var oldu ve ayakta kaldı. Eğer sadece savaşlarla ve kuvvetle var olsaydı ömrü Moğol veya Hun İmparatorlukları kadar kısa olurdu. Belki kuvvetle ve güçle iktidara gelebilirsiniz ancak orada devamlı ve uzun süreli kalmanız medeniyetinize ve kültür birikiminize bağlıdır.

           Acaba ataları Osmanlı’ları inkar edenler, onlar hakkında ne kadar bilgiye sahipler? Okul tarih kitaplarındaki bilgiler daha ziyade savaşlara ayrılmış durumda. Hepimiz, Ridaniye veya Çaldıran denildiğinde genel hatlarıyla biliriz bunların ne olduğunu? Ancak Osmanli'daki adalet, sanat veya idari yapılanma hakkında kaçımızın bilgisi var? Biraz da suç Milli Eğitimde ve yıllardır bu şekilde olan anlayışda...isteyerek veya istemeden de olsa Osmanlı İmparatorluğunu savaş makinesi olarak gösterirseniz tabiki bir kısım insanın gözünde Osmanlı denildiğinde medeniyet dışı bir barbarlık abidesi canlanır ve bunu reddetmekte bir beis görmez.

           Düsünelim bir kere, reddettiğimiz görmezden geldiğimiz hatta unutmaya veya unutturmaya çalıştığımız ,gurur duymanız gereken o koskoca tarihimizin yüzde onu Amerikalı’larda olsaydı Fatih’i, Kanuni 'yi, Sokullu Mehmet Paşa' yı Hazarfen Ahmet Çelebi'yi veya büyük bilginler Takiyyüddin’i, Ali Kuşcu ' yu daha onbinlerce devlet adamı, idareci ve bilgini öyle anlatıp, öyle filimler yapıp dünyaya öyle bir sunarlardı ki, bütün dünya insanları gıpta edip , onları takdir eder ve belki de hayıflanırlardı böyle bir tarihe sahip olmadıkları için...

           Bırakın bütün dünyayı daha biz kendi insanımıza anlatıp taktir ettirememişiz tarihimizin gerçeklerini. Bize sunulan hazineyi elimizin tersiyle itip durmuşuz. Birlik ve beraberlik ruhu icin eloğlu olmayan tarihlerini, senaryolarla üretmeye çalısırlarken, hem birlik ve beraberlik nutukları çekmiş hem de tarihimize gözlerimizi yummuşuz. Ne kadar da güzel söylemiş Orhan Veli: "Neler yapmadık bu vatan icin, kimimiz öldük, kimimiz nutuk söyledik!"

Yetenek.com

Köşe Yazarları