Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Toplum: Siyaset, Gelecek

Toplumsal, siyasi sorunlar ve gelecek öngörülerine ilişkin yazılar...

Sevgi üzerine

6-Aralık-2006
Aşırı büyüyen ve diğer sevgileri yok eden benlik sevgisi ne mi yapıyor?
Av. Sefa Safi
SEVGİ
İlk çağlardan beri hakkında en çok yazılan, en çok fikir üretilen, en çok konuşulan, varoluşun dayanağı, dinlerin temel aldığı, ulaşılmaya çalışılan olgu nedir diye baktığımızda karşımıza çıkan iki heceden oluşan kelime, SEVGİ...
Peki gerçekten hissedildiğinde kavgaların, savaşların, nefretlerin kısaca insan kaynaklı olumusuzlukların önüne geçen, o olumsuzluklara set çeken hissedenlere ve hissedilenlere olumlu duygularla birlikte en olumlu manevi iklimleri sunan SEVGİ’nin insanlık olarak hakkını verebiliyor muyuz?
Tanrı sevgisinin, insan sevgisinin, doğa sevgisinin hakkını verebiliyor muyuz?
Son dönemde dünya coğrafyasında yaşanan olumsuzluklara, toplumsal huzursuzluklara baktığımızda, galiba bir sevginin hakkını fazlasıyla veriyoruz, hatta o kadar fazlasıyla veriyoruz ki yukarıda saydığımız sevgilere ya çok az yer kalıyor ya da hiç yer kalmıyor. Bunun adı “Benlik Sevgisi” yani kendimizi çok sevmek oluyor.
Bu sevgi diğer sevgilere benzemiyor. İnsan bünyesine girdiğinde İşe hemen diğer sevgileri yemekle başlıyor ve yedikçe büyüyor. Bir zaman sonra sevgilerin barınağı yürek denen yerde diğer sevgilere yer kalmıyor. Çünkü yüreğin kapasitesi bizim gibi sıradan insanlarda kısıtlı.
 Aşırı büyüyen ve diğer sevgileri yok eden benlik sevgisi ne mi yapıyor? Nefretleri doğuruyor, kavgaları ve savaşları çıkarıyor, toplumsal huzursuzlukları ve anarşiyi besliyor. Sonunda bu sevgi türü sahiplerine de zarar veriyor.Büyüyen nefret ortamı sonunda kendi evlatlarını da yiyor.
Yukarıda değindiğimiz üzere, insanlığın varoluşundan beri istenilen, tavsiye edilen ve ulaşılmaya çalışılan sevgi olgusu, özellikle son yıllara baktığımızda Dünya’nın gündemine sanki hiç girmemiş gibi ...Kendisini sevmek dışındaki, tüm sevgilere gözlerini kapayan insan oğlunun Dünya’yı getirdiği durum da ortada ...
“Sevelim sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz” diyen Yunus Emre ne güzel de özetlemiş ama dinleyen nerede? Anlayansa bu günlerde hiç kalmamış!...
 

 

Yetenek.com

Köşe Yazarları