Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Toplum: Siyaset, Gelecek

Toplumsal, siyasi sorunlar ve gelecek öngörülerine ilişkin yazılar...

Herkesin bir ´yüz imzası´ var

20-Ekim-2006
İsrail’de yapılan bir araştırma herkesin yüz ifadesinin kalıtımsal olduğunu ve bu ifadelerin adeta aile fertlerinin özel imzaları olduğunu ortaya koydu.

‘Güldüğünde tıpkı annene benziyorsun’ kimbilir kaç kişi siz gülerken bu ifadeyi kullanmıştır. Gülerken, ağlarken yaptığımız mimiklerin gerçekten de aile üyelerine benzediği bilimsel olarak kanıtlandı.

İsrail’de yapılan bir araştırma herkesin yüz ifadesinin kalıtımsal olduğunu ve bu ifadelerin adeta aile fertlerinin özel imzaları olduğunu ortaya koydu.
Araştırma ekibi mutlu olduğumuzda, mutsuz hissetimizde ya da sinirlendiğimiz zaman yüzümüze yansıyan duygu ifadelerinin aile fertleri arasında kuşaktan kuşağa aktarılan bir bağ olabileceğini ortaya koydu. Araştırma çerçevesinde gerçekleştirilen deneyde doğuştan kör olan 21 kişinin çeşitli duygusal devinimlerde ortaya koyduğu yüz ifadeleri incelendi. Çıkan sonuç herkesi şaşırttı.

Araştırma ekibi daha önce akrabalarının yüzlerini hiç görmemiş olan kör deneklerin ifadelerinin akrabalarınınkiyle neredeyse aynı olduğunu saptadı. Ekibin lideri Gili Peleg şöyle konuştu: ‘Aile fertlerinin yüz ifadelerinin birbiriyle neredeyse aynı olduğunu keşfettik. Buna bir çeşit yüz imzası da diyebiliriz’.Milliyet

Yetenek.com

Köşe Yazarları