Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Toplum: Siyaset, Gelecek

Toplumsal, siyasi sorunlar ve gelecek öngörülerine ilişkin yazılar...

Hatalı ışık uyku getiriyormuş

28-Eylül-2006
Çalışanlarda öğle yemeği üstüne bastıran uyku mahmurluğu ve yorgunluğun nedeni bulundu. Uzmanlara göre suçlu ofislerde kullanılan ışık sistemleri.

 

      Independent

      Çalışanlarda öğle yemeği üstüne bastıran uyku mahmurluğu ve yorgunluğun nedeni bulundu. Uzmanlara göre suçlu ofislerde kullanılan ışık sistemleri. Yeni geliştirilen ve 'üçüncü göz' adı verilen lambalarsa bu sorunu kökten çözebilir...

      Öğle yemeklerinin ardından üstünüze bir yorgunluk çöküyor ve 10 dakika şekerleme yapma ihtiyacı mı duyuyorsunuz? Belki de ofis yöneticinizle konuşmanızın zamanı geldi. Uyku izni için değil tabii! Çalışanların mahmurluk yaşamasına neden olan ışık sistemlerini değiştirmesi için...


      Uzun zamandır, gün içinde uyanıklığa etki eden biyolojik ritim üstüne çalışan bilim insanları, uyuşukluğun nedenini ofiste kullanılan ışık sistemlerine bağladı. Öğle yemeği yemeyen insanlarda bile bu halin ortaya çıktığını gözlemleyen uzmanlar, şimdiye kadar göz ardı edilen ofis ışıklandırmasının sanılandan çok daha önemli bir faktör olduğunu söylüyor.


      Ofislerde genelde yaklaşık 500 lüks aydınlık veren floresan tüpleri kullanılıyor. Araştırmacıların geliştirdiği yeni lambalarsa verdiği maviye çalan daha soğuk renkle, uzmanların gözde yeni keşfettiği bir alıcıyı harekete geçiriyor.


      'Üçüncü göz' çığır açabilir 'Üçüncü göz' olarak tanımlanan ve ışığa daha önce bilinen diğer alıcılardan farklı tepki veren yeni alıcı sinirin, biyolojik saati kontrol ettiği düşünülüyor. Nature dergisinde yayımlanan bu buluş, aydınlatma tasarımcılarına da farklı dalga boylarıyla yeni ışık denemeleri yapmalarının önünü açıyor.


      ABD'deki Jefferson Tıp Okulu ışık araştırmaları programından Prof. George Brainard, her binanın aydınlatma sisteminin, ışığın biyolojik sistemlerimize yaptığı etki nedeniyle eninde sonunda değişeceğini söylüyor. Bugüne kadar tasarımcıların en iyi görüş açısını sağlayan, en rahat çalışma ortamını sunan ışık için uğraştığını hatırlatan Brainard, bunun, insanın biyolojik ihtiyaçlarını karşılamada yeterli olmadığı görüşünde. Brainard, "İnsan belli saatlerde kırmızıdan zengin ışığa, diğer zamanlarda maviye ihtiyaç duyabilir" diyor.


      Bilim insanları ve tasarımcıların hedefi, aydınlatmayla oynayarak depresyon, uyuklama, gün içinde zinde olamama gibi problemleri çözerek daha sağlıklı çalışma ortamları oluşturmak. Daha önceki çalışmalar, vardiyalı işçilerin ışık sayesinde günlük ritimlerini ayarlayabildiklerini ve insanların kış depresyonunu daha kolay yendiklerini göstermişti.


     

 

 

Yetenek.com

Köşe Yazarları