Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Toplum: Siyaset, Gelecek

Toplumsal, siyasi sorunlar ve gelecek öngörülerine ilişkin yazılar...

Kendi filminizin yönetmeni olun

23-Eylül-2006
CeBIT Bilişim Fuarı, sayısal video alanında bir çok yeni ürün ve teknolojiyle ziyaretçilerini karşılamaya hazırlanıyor.

CeBIT Bilişim Fuarı, sayısal video alanında bir çok yeni ürün ve teknolojiyle ziyaretçilerini karşılamaya hazırlanıyor. İşte sayısal videolarınızı bilgisayarınıza aktararak kendi filmlerinizin yönetmeni olmak için bilmeniz gerekenler.

SAYISAL görüntüleme teknolojilerinin hızlı gelişimiyle, sayısal video kameralar da artık bir lüks olmaktan çıkıp evlerin demirbaşı haline geldi. Kasetlere, DVD’lere, hatta flaş belleklere kaydettiğimiz mutlu anılarımız, ilerde bir gün yeniden hatırlanmak üzere dolap köşelerindeki yerini alıyor.

Ancak sayısal video teknolojisinin nimetlerinden tam olarak faydalanabilmek için, sadece iyi bir kamera yeterli değil. Biraz bilgi ve biraz da çabayla, kasetlerde veya sabit disk köşelerinde depolanmış halde bekleyen sayısal video arşivinizin hakimi olabilirsiniz.

bilgisayara bağlayın

Hangi türden bir sayısal video kamera kullanıyor olursanız olun, bunların özellikleri değişse de kullanım prensipleri açısından değişen pek bir şey yok. Diğer yandan eğer kendi videolarınızın yönetmeni olmak istiyorsanız, öncelikle kameranızla bilgisayarınız arasında bir bağlantı kurmanız şart.

Genel olarak kameralarda bu bağlantı FireWire adı verilen bağlantı portu üzerinden sağlanır. Eğer çağdaş bir dizüstü veya masaüstü bilgisayarınız varsa, üzerinde muhtemelen 1394 veya FireWire olarak etiketlenmiş bağlantı yuvasını görebilirsiniz. Elinizdeki bilgisayarda bu bağlantı yoksa, piyasadan satın alacağınız ek kartlarla bu bağlantı yuvasını masaüstü veya dizüstü bilgisayarınıza kazandırmanız mümkün.

Bu arada bazı sayısal video kameraların USB bağlantısı üzerinden veri aktarabildiğini hatırlatmakta da fayda var. Eğer bilgisayarınızda FireWire bağlantısı yoksa, çarşıya çıkmadan önce kamera kılavuzundan USB üzerinden video bağlantısının mümkün olup olmayacağını kontrol edin. Bağlantı kurulduğunda bilgisayarınız kameranızı otomatik olarak tanıyacaktır. Tanıyamaması durumunda video kameranızla birlikte gelen CD’lerde bulunan sürücüleri yükleyerek kameranızı tanıtabilirsiniz.

Videolarınızı aktarın

Video bağlantısını kurduğunuzda, görüntülerin aktarılması işini bilgisayarınızda yer alan video düzenleme yazılımı üstlenir. Bunu sağlayabilmek için öncelikle video kameranızı bilgisayarınıza bağlayın, kamerayı Playback veya Capture moduna getirin ve bilgisayarınızdaki video düzenleme yazılımını çalıştırın. Sayısal video kameranızla gelen CD’leri incelediğinizde, beraberinde mutlaka bir video kayıt yazılımıyla birlikte geldiğini göreceksiniz. Bu yazılımlar satın alacağınız kameranın markasına ve modeline göre değişmekle birlikte, genel olarak başlangıç düzeyindeki kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek yeteneklere sahiptirler. Hatta elinizde halihazırda bir video düzenleme yazılımı yoksa, ilk yönetmenlik denemelerinizi Windows XP işletim sistemine dahil olarak gelen Windows Movie Maker uygulamasıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Bundan sonrası tamamen sizin yapmak istediklerinizle ve kullanmakta olduğunuz yazılımın size sunacağı fonksiyonlarla sınırlı. Sahnelerin sırasını dilediğiniz gibi yeniden düzenleyebilir, videolarınıza ve sahne geçişlerine farklı efektler uygulayabilir, hatta filminize fon müziği koyabilirsiniz. Düzenlemeniz bittiğinde, kullanmakta olduğunuz program hazırladığınız kurguyu DVD veya VCD ortamına aktarırken de yol gösterecektir.

KAMERA ALIRKEN Bunlara Dikkat

Bazı video kameralarda kaset içeriğini doğrudan DVD veya VCD’lere aktarabilmenizi sağlayan özel fonksiyonlar bulunur. Hatta bazı gelişmiş modeller, görüntü düzenleme işini kameranızın üzerinden yapmanıza da izin verirler. Bu fonksiyonları kullanarak video düzenleme ve aktarma işlemlerinizi çok daha kolay hale getirebilirsiniz.

Flaş bellek kullanan sayısal video kameralarda, görüntü aktarımını flaş bellek okuyucular yardımıyla kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Doğrudan DVD disklere kayıt yapabilen video kameralarda, çekim yaptığınız diski DVD oynatıcınıza yerleştirerek izleyebilirsiniz.
Kaynak Hürriyet

Yetenek.com

Köşe Yazarları