Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Muhammed Bozdağ

Muhammed Bozdağ, Yazılar, Röportajlar, Duyurular, Açıklamalar, Haftanın Konusu...

Hoş geldin Ramazan

22-Eylül-2006
Bize çok özel günler yaşatıp muhteşem değerler kazandıran Ramazanınız ve içindeki bereketli geceler kutlu olsun.

Ayların en güzeli yine misafirimiz oldu. Hayatın tüm koşuşturması içerisinde bizi kaynaştıran ve birbirimize sevdiren özel günler yaşayacağız. Ramazanınız ve içindeki kutsal geceler hayırlı olsun. Ramazan, kalplerimizde ve bedenlerimizde bir dizi tamirat yaptıktan sonra çabucak geçip gidecek:

  • -Çekeceğimiz açlıkla, engelsizce yediğimizden kalbimizde sıradanlaşan gıdaların çok değerli ilahi lütuflar olduğunu hissederek kutsallaşacağız.
  • -Açlık bize dünyanın ücra köşelerindeki aç çocukları ve beslenemeyen komşu çocuklarını hatırlatacak, hissettirecek ve merhametimizi geliştirerek yükseleceğiz.
  • -Hayatımızın en cömert ve yardımsever dönemini yaşayarak meleklere yakınlaşacağız.
  • -Dilimizi kötü sözden arındırarak, oruçluluk hali içerisinde sürekli ibadet hissiyle ulviyet kazanacağız.
  • -İftar çadırlarında, sokaklarda, yollarda oruçlarını açan milyonlarca sevimli insandan biri olma hissi içerisinde milletimizle, Dünya Müslümanlarıyla ve bu havayı gözlemleyen meleklerle bütünleşeceğiz.
  • -En samimi duaları, en içten duyguları, en güzel bakışları bu günlerde yaşayacağız.
  • -İftarlar bizi ailelerimizle, camilerde, avlularda ve kitap fuarlarında temiz yüzlü insanlarla karşılaştırdıkça yaşamayı daha çok seveceğiz.
  • -Bu günlerde akşam ezanının tadı, iftar sofrasının lezzeti hiç olmadığı ölçüde özel ve yüksek olacak.
  • -Bir yandan da bedenimizde yorgunluk ve hafızamızda bulanıklık oluşturan toksinler vücudumuzdan atılacak. Sindirim sistemimiz kadar, kalbimiz, karaciğerimiz ve bütün organlarımız dinlenecek, çoğu hastalıklara karşı gelecek on bir ay için direnç kazanacağız.
  • -Özetle Ramazan orucu, -bizi milletçe bütünleştiriyor, -akrabalar ve aileler arasındaki kaynaşmaları kolaylaştırıyor, --ortama manevi bir kutsallık zevki yayıyor, -insanları daha az günahkar, daha temiz yapıyor, -fakirlere ve muhtaçlara yardım etme bilincini büyü...tüyor, -yemeye içmeye olan esaretimizin şiddetini kırıp bizi ihtiyaçlardan daha özgür hale getiriyor, -zorluklara direnme gücümüzü arttırarak psikolojimizi daha dayanıklı yapıyor, -öteki dünyayı daha çok düşünmemizi sağlıyor, -Rabbimizi bize daha çok sevdiriyor, -cenneti kazanma şansımızı arttırıyor, -vücudumuzu dinlendirerek organlarımızı kimi hastalıklardan arındırıyor ve daha başka onlarca yarar sağlıyor.

Bu özel lutfu bize bağışlayan Yüce Allaha şükürler olsun.

Dr. Muhammed Bozdağ

Yetenek.com

Köşe Yazarları