Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Toplum: Siyaset, Gelecek

Toplumsal, siyasi sorunlar ve gelecek öngörülerine ilişkin yazılar...

Mutluluk nereden gelir?

21-Eylül-2006
Sefa Safi´nin şaşırtıcı bir gerçeğe vurgu yapan yazısı... Mutluluk parada değilmiş.

Av. Sefa Safi


GERÇEK ZENGİNLİK ...

Dünyanın en mutlu ülkesi, Pasifik’te küçük bir ada devleti olan Vanuatu çıktı.New Economics Foundation (NEF) tarafından yayımlanan ve 178 ülkenin sıralandığı “Happy Planet Index’te (Mutlu Gezegen İndeksi) Türkiye 98. sırada yer alırken, 209 bin nüfuslu Vanuatu’da insanlar dünyanın kaynaklarını çok tüketmediği ve çok paraları olmadığı halde kendilerini çok mutlu hissediyor ve uzun yaşıyor.

Listenin başında yer alan ülkelerin çoğu kalkınmışlık sıralamasında geri sıralarda yer alıyor. Kolombiya, Kosta Rika, Dominik Cumhuriyeti, Panama, Küba, Honduras gibi Latin Amerika ülkelerı, listenin başlarında yer aldı. 108’inci sırada yer alan Fransa ile 129. sırada yer alan İngiltere gibi ülkeler, listenin ancak sonlarında yer bulabilirken dünyanın süper ülkesi ABD listede 150.oldu.

Vanuatu’da insanlar patates, yumurta ve bir kaç çeşit ağaç kökü yiyip, bir de üzerlerine giyecek bir şeyler buldularmı değme keyiflerine ...Onların zengin olma, yazlık, kışlık alma, otomobillerini daha iyisi ile değiştirme, daha çok nasıl kazanırım ya da memuriyette bir derece daha nasıl atlarım gibi sorunları hiç olmamış.Onların 19.ncu yüzyılda patlak veren ve 20.nci yüzyılın sonlarında kapitalizm baskısı ile doruğa çıkan, insanların hızla ve hırsla tüketmeye yöneltildiği, tüketemedikleri zaman tatmin ve mutlu olamadıkları tüketim toplumundan, ve bu toplumun ortak ruhundan doğan çoğunluğun maneviyatı haline gelmiş materyalizm inancından haberleri yok ve hiç olmamış.O yüzden mutlular ...

Sahip olduğu şeylerin hesabını yapan ve bununla mutlu olabilen insan gerçek zengindir.

Ancak hırslarının etkisiyle, sahip olmadığı şeylerin hesabını yapan ve sürekli onlara sahip olabilmek için sağa sola koşturan insan ise mutluluğu yakalayamaz ve hiçbir zaman kendisini tatmin olmuş ve zengin hissedemez. Çünkü her zaman sahip olmadığı şeyler, daha iyisi, daha yenisi karşısına çıkacaktır.

Gerçek zenginlik sahip olduklarıyla yetinip, materyalizmi baç tacı, alışveriş merkezlerini ise mabedleri yapmayanların kalperindedir.

Yukarıdaki tabloya baktığımız zaman 200 bin nüfuslu gariban Vanuatu adasının halkı mı, yoksa dünyanın süper gücü Amerika’nın halkı mı gerçek anlamda daha zengin hemen anlaşılacaktır.

Sahip olmanın, mutlu olmak demek olmadığını gösteren, mutlulukta 1. nci sırada Vanuatu ve 150. nci sırada Amerika halkının yer aldığı bu çok ciddi araştırma, umarız bizlerin biraz olsun silkinmesine, hayatı baçka açılardan da görmesine yardımcı olur ...

Yetenek.com

Köşe Yazarları