Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Muhammed Bozdağ

Muhammed Bozdağ, Yazılar, Röportajlar, Duyurular, Açıklamalar, Haftanın Konusu...

Mehter Başı mı, Noel Baba mı?

29-Aralık-2013
‘Müthiş bir gelenek Avrupa şehirlerini kasıp kavurmaya, hızla yayınlama başladı. Hristiyanlar kalpaklı pala bıyıklı Mehter Başı kostümü giydirdikleri kişileri şehir meydanlarında, kalabalık alışveriş merkezlerinde görevlendiriyor, hediyeler dağıttırıyor, resimler çektiriyorlar. Çocuklar Mehter Başı modelinden hayranlıkla etkileniyor.’ Şeklinde bir haber duysaydınız inanır mıydınız?
Mehter Başı mı, Noel Baba mı?

“ ‘Müthiş bir gelenek Avrupa şehirlerini kasıp kavurmaya, hızla yayınlama başladı. Hristiyanlar kalpaklı pala bıyıklı Mehter Başı kostümü giydirdikleri kişileri şehir meydanlarında, kalabalık alışveriş merkezlerinde görevlendiriyor, hediyeler dağıttırıyor, resimler çektiriyorlar. Çocuklar Mehter Başı modelinden hayranlıkla etkileniyor.’ Şeklinde bir haber duysaydınız inanır mıydınız?

Masal gibi, değil mi? Tabii ki böyle bir şey yok ve akıllı Batı halkı asla kendini böyle maskara etmez. Avrupa’da Mehter Başı kılığıyla hava atsanız alacağınız tek karşılık tiksinti veya dışlanma olurdu. Bir büyük minarenize bile tahammül edemiyorlar. Böyleyken acaba bizim Batı kültürünün parçası olan Noel baba efsanesine gösterdiğimiz hayranlık nasıl izah edilebilir?

Almanya’da geçirdiğim yılbaşı dönemlerinde az sayıda evde süslemeler gördüm ve doğrusu Noel baba figürlerine de çok az rastladım. Ama Türkiye’ye döndüğümde Ankara’daki bütün büyük caddeleri ve neredeyse bütün mağazaları süslü gördüm. Bu yıl henüz şehri gezmedim, bir fark olacak mı bilmiyorum. Adeta Almanya yarı buçuk bir Hıristiyan memleketti ve sanki Türkiye tam ve gerçekten inanmış bir Hristiyan memleketti. Sokaklarımızda sakallı Noel babalar dolaşıyor; hatta Noel bacılar türüyor. Noel ana kılığında kadınlar gördüm vatanımda. Sonra şişme Noel babalar… Benzincilerde, pastacılarda, vitrinlerde… Biz Müslümanız. Bu ne maskaralık! Bu yaptığımız kendimize de ayıp, Hristiyanlara da ayıp.

Avrupa’dan bir arkadaş söylüyor. Hristiyan kızlar, Türk kızlarının kılık kıyafetinin kendilerine aşırı benzemesinden rahatsızlık duyuyorlar, farkları belli olsun diye boyunlarında Hac taşıyorlarmış. Bu kadar mı itibarsız hale düştük. Avrupalı bile utanıyor bu kimliksiz tavrımızdan.

Noel baba kim? Hristiyanlık öncesi putperestliğinden gelen bir kültüre verilen modern şekil. Bir efsane. Yaya olarak, eşek sırtında veya gökyüzünde rengeyiklerinin çektiği bir kızakla dolaşan, evlere bacalardan inen, çocuklara hediyeler dağıtan bir yüceltilmiş kişilik. Düşünebiliyor musunuz dinimizin temel görünümünü yerle bir eden bu sembolü içimize aldık, benimsedik, taklit ediyoruz.

Yarın kıyamet günü Allah bizim yüzümüze çarpmayacak mı bu yaptığımızı? Bize gönderdiği tevhit dini bu mu? Kazandırdığı medeniyet bu mu? Çocuklarımıza Noel figürünü neden sevdirdiğimizi sormayacak mı?

Biz yüce Allah’ın Müslüman kullarıyız. Allah bizi Kurban ve Ramazan bayramlarıyla onurlandırdı. Bizim geleneğimizde Noel baba inancı, yılbaşı, hindi ve çam fidanı katliamı yok. Medeniyetimizde yılbaşında ekran karşısına geçip kanallarda dansöz izlemek, sabaha kadar yemek içmek yok. Kıyamet günü böyle davranışlardan çok mahcup olacağız. .Kabrinin kapkaranlık bir ıssızlık olmasını istemeyen dinine dönmelidir. Hristiyanları kendi adetlerinde bırakıp kendi medeniyetimizi yüceltmeliyiz.

Allah insanı taklit ettiği kişinin etkisine düşürür ve milletleri de taklit ettiği milletlerin esaretinde ezer. "Kim herhangi bir gruba benzerse o da onlardandır." (Ebu Davûd, Libas 4) diyor Peygamberimiz. (asm) Biz ne zaman kendimiz olursak, yabancıların esaretinden ancak o zaman kurtuluruz. Yoksa biz çırpınır kazanırız ve sonra içimize bir kriz sokarlar, güya yolsuzlukla mücadele ediyoruz diye dengemizi sarsıp yılların servetini adamlara bir güzel peşkeş çekeriz. Trilyonlarımızı adamlarına dağıtmak için daha nice kamil noel dervişler iner Amerika’dan üzerimize. Yıllarca kazandıklarımızı birkaç günde sömürür giderler. Aklımıza, basiretimize, çokbilmişliğimize yanalım biz. Bu kafayla da biz sittin sene Batılılara kölelikten ve hizmetkârlıktan kurtulamayız.
Dr. Muhammed Bozdağ

 

Yetenek.com

Köşe Yazarları