Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Muhammed Bozdağ

Muhammed Bozdağ, Yazılar, Röportajlar, Duyurular, Açıklamalar, Haftanın Konusu...

Hayal dünyasının getirileri.

9-Temmıuz-2013

 “Hayal etmek, yaşamak istediklerinizi önce zihninizde tasarlamaktır. Hayal bir tür öngörüdür; yaşayabileceğiniz muhtemel sahnelere önceden bakmak, yolları, yordamları önceden görmektir. Hayal gücü iki tarafı keskin kılıç gibidir. Başarısız hayal gerçek dışında boğar ve başarılı hayal de duaya dönüşerek geleceğe güvenle ilerletir. Açıklayalım: 

Hayal 1-kibre, yani haddini bilmemeye, 2-tembelliğe yani çalışmamaya, 3-cahilliğe yani nasıl yapacağını öğrenmemeye, 4-ahmaklığa yani akıl dengesizliğine, 5-aceleciliğe, yani sabırsızlığa, 6-dünyeviliğe, yani ahireti unutmaya dayandığı ölçüde, sahibini başarısızlıkta boğar. Böyle bir kimse dünyayı geçici olarak kazansa da ahıretini kaybeder. 

Hayal 1–tevazua, yani yalnızca Yaradan’a güvenmeye, 2-çalışkanlığa yani sorumluluklarını yapmaya, 3-eğitime, yani başarmanın yolunu öğrenmeye, 4-akla, yani gerçeği yerli yerinde kavramaya, 5-sabra yani ilahi zamanlamaya güvenmeye, 6 -uhreviliğe, yani her hangi bir gün ölebileceğini hatırda tutmaya dayandığı ölçüde sahibini başarıya ulaştırır. Böyle bir kimse dünyayı geçici olarak kaybetse de ahıretini kazanır.” Dr. Muhammed Bozdağ

Yetenek.com

Köşe Yazarları