Sevgi Zekası: Öz sevgi

İnsan çevresindeki karanlıklara değil, hayallerindeki aydınlıklara gidiyor. İçinizdeki şükür ve kanaat, yüzünüzde nura ve süknete dönüşür.

Dr. Muhammed Bozdağ

Rumuz:
Şifre:
Site İçi Arama:
Flash Player yüklemek için tıklayın

Yazarlar

Yetenek.com köşe yazarlarımızın katkılarıyla zenginleşiyor. Yazarlarımıza değerli katkıları için teşekür ediyoruz.

başarının müthiş sırrı: kararlılıkla çalışmak

25-Aralık-2012
Bir aralar insanın ´başarı´yı nasıl yakalayabileceğine dair bir soru kafamda yer ettiğinde, oturup onlarca kitap okumuş, bu soruya cevap bulmaya çalışmıştım...

Bu uzun soluklu okumalarım sonunda gördüğüm iki şey olmuştu. Birincisi başarı dediğimiz kavramın net bir tanımı yoktu. Kime, neye göre başarı! Başarıyı nerdeyse bu alanda çalışan herkes farklı tanımlıyordu.

Başladığın işi tamamlamakta bir başarıydı, bir hedef üzerinde yürüyor olmakta. Kimine göre başarı denilen şey insanın kamil insan olması için yaptığı tüm gelişim çalışmalarıydı. İslami literatüre en uygun tanımda sanırım buydu. Kamil insan olmak çokça geçiyordu islami ilimlerde. Hatta insan ne yapıyorsa yapsın, kendini kamil manada bir insan kılmak için yapmalıydı.

Şimdilerde islamın ilk emrinin `oku` olmasının öneminin de, buna bir işaret olabileceğini düşünüyorum. Okumak kadar insana doğruyu gösteren başka bir şey yok çünkü. Okumakla kamil insan olmak arasında çok yakın bir ilişki var. Öğrenmekle ve öğrenilenleri yaşamakla, hayata hayat kılmakla ancak insan gerçek manada bilgi sahibi kamil bir insan olabiliyor.

Başarıyla ilgili ikinci tesbitim de şu olmuştu; başarmak için kararlılık en önemli koşul. Kararlı olmanın sonucuydu çünkü tüm önemli başarılar. Kimse kolaylıkla bir şeyi başaramıyor bu dünya düzeninde. İlahi adalet `çalışmak` sonucu veriyor insana isteklerini. Duanın tanımında bile iki şey var bu nedenle; bir, sözle dua etmek... iki, fiili dua etmek, yani harekete geçmek, yani çalışmak...

Bir işe başlıyorsak, kararlılık en önemli prensibimiz olmalı. İllaki aksaklıklar olabilir yolda yürürken. Bir taşa takılıp düşebilirsiniz. Ama ayağa tekrar kalkıp yürümesini bilmelisiniz. Çünkü düştüm diye yoldan geri dönen asla isteklerine ulaşamamıştır.

Sütün içine düşen iki tane kurbağanın hikayesi ibretliktir. Süt kovasına düşen iki kurbağa çıkabilmek için çırpındıkça çırpınır ama bir türlü buna muvaffak olamazlar. Bir süre sonra kurbağalardan biri çırpınmayı bırakır ve sütün içine batıp boğulur. Diğeri ise çırpınmaya devam eder ve bir süre sonra sütün üstünde bir kaymak tabakası oluştuğunu görür ve onun üstüne çıkarak hayatta kalır... Biri pes etmiş, yoldan geri dönmüş ve kaybetmiştir. Diğeri yani kararlı olanı ise çırpınmış ve hayatta kalmayı başarmıştır.

Kader size bilmediğiniz bir yol çizer. Yürürsünüz, bir yerde bıkar, sıkılır ve vazgeçersiniz, geri dönersiniz. Halbuki Kaderin Sahibi size sunduğu o yolun bir adım sonunda inanılmaz mükafat verecektir. Sizin ne kadar kararlı olduğunuzu sınamaktadır.

Düşündüğümüzde bu durumu hayatımızda kaç defa yaşadığımıza şahit oluruz. "Keşke o işi bırakmazsaydım, şimdi nerelerde olacaktım". "Keşke dönmeseydim, kararlılıkla yürümeye devam etseydim, şimdi görüyorum ki az daha sabretseymişim, ne kadar güzel bir durum beni bekliyormuş". Bu sözler tanıdık geliyordur size eminim...

O halde ne yaptığımızın hiç bir önemi yok, her iş için geçerli kural; kararlı olmaktır. Kararlı bir şekilde, oluşturduğumuz hedeflerin üzerine yürümektir. Durmadan yürüyenler zaten hedeflerine ulaşıp, yeni hedefler oluşturmakla meşguller dünya hayatında...

Unutulmaması gereken bir şey varsa oda, hak etmektir. Önce hak edeceksin, sonra göreceksin ki, hak ettiğini alıyorsun, sana o veriliyor.

Son olarak belirtmeliyim ki, hak etmenin en önemli yolu kararlı şekilde çalışmaktır. Allah yeryüzüne koyduğu kurallarda çalışana emeğinin karşılığını vereceğini açıkça beyan etmiş çünkü. Çalışan kim olursa olsun, hakkını alıyor. Bize düşen çalışmaktır, karşılığını verecek olan Allah`tır.

Diliyorum sonumuz büyük başarılarla dolu olsun...

 

Yetenek.com

Köşe Yazarları